Zajęcia

Bajkowa Zagroda posiada bogatą ofertę, pozwalającą na jednorazowe, bądź cykliczne zajęcia. Biorąc udział w takich zajęciach dzieci nie mogą się nudzić! Zapraszamy do zapoznania się z nimi:

 

Ceramika

W czasie pracy ważna jest spontaniczność i swoboda. Zajęcia tego typu są ciekawe, zabawne i jak zapewniają specjaliści pomocne w rozwoju dziecka. Zapewniamy: materiały ceramiczne, niezbędne narzędzia, wypał prac za dodatkową opłatą, niezapomnianą zabawę i moc wrażeń!

Podczas zajęć dzieci a także dorośli uczą się różnych sposobów ręcznego formowania gliny, odlewania własnych wyrobów w gipsowych formach oraz zdobienia glinianych przedmiotów angobami (specjalnymi farbami). Zajęcie prowadzone są według autorskiego programu oraz dostosowane są do potrzeb i poziomu uczestników. W trakcie trwania warsztatów:

 • Nie komentujemy, nie interpretujemy i nie oceniamy żadnego wytworu.
 • Podziwiamy dzieci, sposób, w jaki tworzą oraz ich wytwory.
 • Pamiętamy, że dzieci nie muszą być artystami i posiadać żadnych talentów plastycznych.
 • Proces twórczy, to że coś powstaje, ma sprawiać radość

Zielarstwo

Warsztaty zielarskie są blokiem tematycznym realizowanym do wczesnej wiosny aż do późnej jesieni w ramach wycieczek jednodniowych i Zielonej Szkoły w Bajkowej Zagrodzie.
W trakcie zajęć dzieci oraz dorośli poznają wybrane rośliny lecznicze i jadalne, rosnące w okolicy zagrody. Umiejscowienie zagrody na terenie leśnym graniczącym z łąkami i polami uprawnymi zapewnia szeroką gamę roślin, które dzieci mogą poznać – w zależności od pory roku. Do prezentacji wybierane są różne rośliny tak, aby jak najbardziej zainteresować uczestników tematem zielarstwa. Zajęcia odbywają się w formie spaceru połączonego ze zbieraniem ziół, z których w drugiej części zajęć dzieci przygotowują własne zielniki. Ilość prezentowanych ziół jest dostosowana do wieku uczestników – materiały do tworzenia zielników (papier, taśmę klejącą, nożyczki) zapewnia Zagroda.

W trakcie zajęć:

 • Staramy się odpowiedzieć na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania uczestników o świat roślin i jego rolę w życiu człowieka
 • Wspieramy kreatywność – każdy może przygotować zielnik według własnego planu, bez oceniania i wyśmiewania.
 • Uczymy poszanowania dla otaczającej przyrody, zwracają uwagę na korzyści, jakie możemy czerpać ze współpracy człowiek-natura.
 • Rozniecamy dziecięcą ciekawość poznawania świata, zachęcając do dalszego poznawania świata roślin leczniczych i rozbudowywania zielnika już po zajęciach.

Zwierzątka

Spotkanie ze zwierzętami to ważny element każdej wycieczki, czy to jedno- czy kilkudniowej, która zjawia się w Bajkowej Zagrodzie. W trakcie spotkania, dzieci i dorośli zapoznają się ze zwyczajami i życiem poszczególnym zwierząt w gospodarstwie. Wśród zwierząt, z jakimi spotykają się uczestnicy są m.in.: owce, kaczki, kura z kurczętami a nawet koza. Ulubieńcem maluchów jest również Kela, suka rasy … szkolona do pracy w zooterapii – pomimo dużych rozmiarów, jest prawdziwym, spokojnym „przytulakiem”.

W trakcie zajęć:

 • Uczymy, jak rozumieć różne zachowania zwierząt gospodarskich, pokazując zróżnicowane charaktery posiadane przez naszych zwierzęcych podopiecznych.
 • Wyjaśniamy funkcjonowanie gospodarstwa i zasadność wielu zabiegów zootechnicznych, czynionych w tradycyjnych gospodarstwach.
 • Umożliwiamy dzieciom namacalny kontakt ze zwierzętami pod opieką doświadczonego terapeuty zajęciowego.
 • Pokazujemy bardziej „ludzką twarz” zwierząt gospodarskich, ukazując brak różnicy między zwierzętami domowymi a gospodarskimi w fundamentalnych potrzebach bliskości i bezpieczeństwa

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko poza kontaktem z „elektroniką” mogło doświadczyć bezpośredniego i bezpiecznego kontaktu z autentycznymi zwierzętami gospodarskimi, te zajęcia są właśnie dla Twoich pociech!

 

Ścieżka dydaktyczna

Otaczający Bajkową Zagrodę las aż tętni od tajemnic życia, czekających pod każdym liściem i za każdym drzewem – leśny spacer połączony z poznawaniem mieszkańców lasu jest więc jedną z podstawowych opcji warsztatów, realizowanych w ramach pobytu dzieci i dorosłych w Bajkowej. Zajęcia połączone są z prezentacją kultury Wikingów i Słowian. Łącząc zabawę i proste zadania sprawnościowe z wiedzą o życiu lasu. Realizujemy złotą zasadę dydaktyki dziecięcej: nauki przez zabawę.

W trakcie zajęć:

 • Rozwiewamy stereotypy o życiu średniowiecznych Wikingów.
 • Umożliwiamy poznanie autentycznych zrekonstruowanych narzędzi i ekwipunku średniowiecznych mieszkańców Europy.
 • Zapoznajemy uczestników ze strukturą lasu i siecią zależności między jego mieszkańcami.
 • Uczymy rozpoznawać leśne zwierzęta i zasad kultury w lesie, aby ten służył nam wszystkim

 

Joga dla dzieci

Prowadzimy również zajęcia jogi dla dzieci. Zapraszamy dzieci od 4 roku życia. Szczegóły po kontakcie.

Logo strony Bajkowa Zagroda

BAJKOWA ZAGRODA
ul. Zalesie 13, Łąki, 05-250 Radzymin